Blog

Vplyv vitamínu C na pokožku

Vplyv vitamínu C na pokožku

Vitamín C sa v ľudskom tele nevytvára, musíme ho prijímať potravou. Zdrojom vitamínu C je hlavne ovocie (citrusy, jahody, jablká...) a zelenina (kel, brokolica, špenát, paprika...). Pri jeho nedostatku vzniká ochorenie skorbut.

Pre pokožku je vhodnejšie aplikovať vitamín C priamo na pokožku, lebo je to 20-krát účinnejšie než jeho prijatie per os.

Účinky vitamínu C pre pokožku sú: pomocou antioxidantov chráni pokožku pred voľnými radikálmi, vyhladzuje vrásky, rozjasňuje pleť, bojuje so zápalmi, chráni pred účinkami UV žiarenia.

  • Antioxidanty obsiahnuté vo vitamíne C chránia pokožku pred voľnými radikálmi. Voľné radikály sa nachádzajú v UV žiarení, znečistenom ovzduší, ale prijať do tela ich môžeme aj stravou. V organizme poškodzujú bunkové membrány, následkom čoho dochádza poškodeniu samotnej bunky. Vplyvom voľných radikálov pokožka rýchlejšie starne,  tvoria sa pigmentové škvrny a klesá hladina kolagénu v pokožke. Antioxidanty chránia bunky kože pred poškodením tým, že radikály neutralizujú.
  • Vrásky vyhladzuje vďaka podpore tvorby kolagénu a to tak, že zvyšuje jeho tvorbu a bráni jeho rozkladu. Aplikáciou vitamínu C na pokožku redukujeme vrásky, pleť je jemnejšia, hladšia a elastickejšia.
  • V kozmetike určenej na rozjasnenie pleti, odstránenie hyperpigmentácií (zvýšená pigmentácia kože – tmavé škvrny) je vitamín C obľúbený pre jeho schopnosť znižovať aktivitu enzýmu tyrozináza, ktorý je zodpovedný za tvorbu melanínu.
  • Proti zápalu vitamín C bojuje neutralizovaním voľných radikálov a potláčaním tvorby zápalových molekúl. V kozmetických prípravkoch sa preto používa na redukciu zápalu, začervenania, pokožku pomáha hojiť, zvláčňuje suché miesta na koži, predchádza podráždeniu a v neposlednom rade ju aj spevňuje. Vhodný je pri liečbe akné, psoriázy, ekzému ale aj rozacei.
  • V neposlednom rade vitamín C spolu alebo v opaľovacom prípravku zmierňuje následky UV žiarenia. Keď si pred slnením nanesiete prípravok s vitamínom C, budete lepšie znášať následky slnenia sa (pokožka bude menej začervenaná a kožné bunky menej poškodené).

Na trhu je dostupných viac foriem vitamínu C, ako napríklad kyselina L-askorbová, ktorá sa však považuje za nestabilnú (citlivá na svetlo a kyslík – rýchlo sa rozkladá a vytvorí nažltlý odtieň). Štúdie ukazujú, že v optimálnej dávke sa len ťažko dostáva do dermy. Výskumy sa preto zameriavali na nájdenie stabilnejších foriem vitamínu C.

Najstabilnejší typ vitamínu C bol objavený za posledných 10 rokov. Ide o zlúčeninu tetrahexyldecyl askorbát alebo BV-OSC. Na rozdiel od kyseliny L-askorbovej je rozpustný v tukoch, čo mu umožňuje prenikať z hornej vrstvy kože do spodnej (dermis). Prínosom tejto formy vitamínu C je jeho antioxidačná aktivita, ochrana pred UV-A a UV-B, inhibícia melanogenézy a stimulácia produkcie kolagénu, je menej dráždivý a dlhšie trvajúci.

V prípravkoch VITAL C od spoločnosti IMAGE Skincare sa nachádza vitamín C vo forme BV-OSC a aj vďaka nemu sú tieto prípravky určené pre starostlivosť o citlivú, podráždenú, suchú, dehydratovanú a začervenanú pleť a pleť poškodenú vplyvom prostredia.


Napíšte nám

* - povinné položky

overovací kód

Zoznam článkov

Vplyv vitamínu C na pokožku

Vplyv vitamínu C na pokožku

Vitamín C sa v ľudskom tele nevytvára, musíme ho prijímať potravou. Zdrojom vitamínu C je hlavne ovocie (citrusy, jahody, jablká...) a zelenina (kel, brokolica, špenát, paprika...). Pri jeho nedostatku vzniká ochorenie skorbut.

Zobraziť článok


ROBOLEX

ROBOLEX

Ponúkame Vám ošetrenie špičkovým prístrojom ROBOLEX, ktorý pomáha formovať postavu redukovaním tukov a celulitídy, omladzuje a zlepšuje elasticitu pokožky.

Zobraziť článok


OxyGeneo

OxyGeneo

OxyGeneo je inovatívne ošetrenie pleti, ktoré súčasne pleť čistí, okysličuje a vyživuje.Táto kombinácia zlepšuje tón pleti, vyrovnáva štruktúry a revitalizuje ju. Vaša pleť bude okamžite cítiť rozdiel.

Zobraziť článok